Na czterdzieści tysięcy dzieci wychowujących się poza rodziną biologiczną w Polsce, aż tysiąc pochodzi z powiatu wałbrzyskiego. O tym jak zmienić te fatalne statystyki posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka rozmawiała z przedstawicielami samorządu, policji, sądu i pomocy społecznej. Robocze spotkanie w sprawie dzieci z domów dziecka oraz ofiar przemocy w rodzinie zorganizowała Iwona Siemińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu. - W wałbrzyskich domach dziecka przebywa ponad trzysta dzieci na dwieście miejsc. Niestety, nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie ta bardzo smutna statystyka się poprawi. Dlatego niezbędne jest szybkie współdziałanie wszystkich instytucji działających na rzecz rodzin i dzieci - tłumaczyła uczestnikom Iwona Siemińska. Jednym z poważniejszych problemów jest fakt, że w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie, dziecko trafia do placówki wychowawczej, a matka do ośrodka interwencji kryzysowej.
Tymczasem sprawca krzywdy wyrządzonej rodzinie pozostaje w mieszkaniu i nic nie można mu zrobić. Aktualnie rząd pracuje nad zmianą przepisów, która pozwoli na lepszą ochronę ofiar przemocy w rodzinie. Dlatego podczas spotkania padła propozycja, aby samorząd Wałbrzycha zastanowił się nad utworzeniem placówki, do której trafialiby sprawcy domowej przemocy. - Wniosków było oczywiście dużo więcej, między innymi taki, aby gminy powiatu wałbrzyskiego ponosiły koszty umieszczania dzieci w placówkach. Być może wtedy bardziej opłacałoby się wspomóc rodzinę, zamiast ją rozdzielać, co jeszcze bardziej odbija się na krzywdzonych dzieciach i matkach - mówi posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. - Wszystkie wnioski i propozycje przedstawię podczas procedowania nowych przepisów w parlamencie. Jestem przekonana, że projekt trafi do Sejmu jeszcze w tym roku - dodaje wałbrzyska parlamentarzystka.
Źródło: (RAD) / 30minut
Świdnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejW trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcej