Przedstawiciele Gminy Wałbrzych oraz członkowie Wałbrzyskiej Rady Pożytku Publicznego podjęli konsultacje nad projektem programu współpracy. Wszystkie propozycje do programu zgłoszone przez organizacje pozarządowe, działające w naszym mieście, zostały uwzględnione w dokumencie. Dla osoby z zewnątrz, nie znającej problematyki sektora pozarządowego, program jawi się więc jako dokument dający szerokie możliwości współpracy. Problemy pojawiają się jednak dopiero wtedy, gdy zaczynamy wchodzić w szczegóły. Dotknę tylko dwóch, wydaje się, że zasadniczych kwestii. Pierwsza z nich to budżet na realizację programu, to znaczy: jakie środki i dlaczego w takiej a nie innej wysokości będą przeznaczone na realizację zadań przez organizację? Tutaj znane są ogólne kwoty, które tak naprawdę nic nie mówią. Zatem jeśli organizacja chce planować działania, nie jest w stanie wiedzieć na jakie konkretnie wsparcie ze strony miasta może liczyć. Podział struktury środków na poszczególne konkursy, w których organizacje ubiegają się o wsparcie jest poza publiczną dyskusją. Dziwi to, zwłaszcza kiedy się słyszy, że środków jest za mało. Rozsądne wydaje się, że w takiej sytuacji tym bardziej powinno się konkretnie i szczegółowo rozmawiać o podziale funduszy, także z tymi, którzy będą owe środki wydawać. Gmina jest bardzo daleka od dyskusji w tej sferze. Szczegół drugi to temat realizacji współpracy z organizacjami pozarządowymi. Ich przedstawiciele, uczestniczący w pracach Wałbrzyskiej Rady Pożytku Publicznego, zgłosili propozycję powołania pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Warto przypomnieć, że w drugim co do wielkości mieście w województwie dolnośląskim, jakim jest Wałbrzych, nie ma osoby odpowiedzialnej na wydzielonym stanowisku za organizację współpracy Gminy i pozarządówki. Funkcję koordynatora współpracy pełni naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych. W praktyce oznacza to, że obok prowadzenia i nadzoru ogromnej sfery edukacji i obszaru pomocy społecznej, naczelnik organizuje współprace miasta z organizacjami. Zatem nie jest fizycznie wykonalne, aby ta współpraca się rozwijała. Propozycja powołania pełnomocnika budzi zdecydowany opór Gminy i - jak się okazało podczas ostatniego spotkania z organizacjami – również one są podzielone w tej sferze. Zorganizowany podczas spotkania sondaż wśród organizacji uczestniczących w konferencji pokazał podział na organizacji na będące za utworzeniem stanowiska (9 organizacji wyraziło taką potrzebę) i będące przeciw (10 organizacji). Głosowanie odbyło się po publicznej dezaprobacie wiceprezydenta Piotra Sosińskiego wobec propozycji, dla którego kolejne argumenty nie są zasadne. Warto zatem je krótko przytoczyć. Sfera współpracy miasta i organizacji obejmuje: organizowanie i przeprowadzenie konkursów na dofinansowanie działań organizacji, koordynowanie współpracy komórek miasta z organizacjami (sprawy współpracy dotyczą różnych wydziałów), tworzenie programu współpracy - strona merytoryczna i finansowa (dziś się analizuje tylko stronę merytoryczną), tworzenie i aktualizowanie dokumentów dotyczących rozwoju miasta (np. strategia rozwoju miasta, program rewitalizacji miasta, gminna strategia rozwiązywania problemów społecznych), prowadzenie baz danych o organizacjach, prowadzenie strony internetowej dla organizacji, organizowanie spotkań i konferencji z udziałem organizacji, obsługa wspólnych struktur z udziałem organizacji i miasta (np. Wałbrzyska Rada Pożytku Publicznego) i wreszcie ogromna i wyraźnie zaniedbana w Wałbrzychu sfera budowania i realizowania wspólnych projektów miasta i organizacji (programy europejskie wspierają dziesiątki takich przedsięwzięć w Polsce, lecz nie w Wałbrzychu, w którym nie kształtuje się aktywnie tej sfery). Dziś cały ten ogromny obszar, poza konkursami, jest traktowany marginalnie i realizowany od przypadku do przypadku. Warto pokazać dla przykładu, że Wrocław prowadzi osobne biuro ds. współpracy z organizacjami (zadania realizuje tam 20 osób), Wałbrzych nie ma odwagi nawet na 1 etat.
Źródło: Zenon Matuszko / 30minut
Świdnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejW trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcej