Jedyny na Dolnym Śląsku i piąty w całym kraju - w wałbrzyskim starostwie powiatowym działa punkt przyjęć Rzecznika Praw Obywatelskich. Do biura zgłaszają się mieszkańcy powiatu, którzy sami nie mogą poradzić sobie z problemami prawnymi, porozumieć się z odpowiednimi organami, lub nie widzą sposobu odwołania od niekorzystnych dla nich decyzji. - Na ogół są to sprawy dotyczące działalności organów ścigania, policji, prokuratury. Przychodzą również skargi na jednostki zajmujące się lokalami komunalnymi, organy gminy, zarząd budynków – wymienia Natalia Kłączyńska, prawniczka Biura Praw Obywatelskich. Często zdarza się jednak, że specjalistka nie jest w stanie pomóc petentom urzędu. Dzieje się tak z powodu braku możliwości prawnych, lub w wyniku przekroczenia terminu odwołania od niekorzystnej dla obywatela decyzji. Wiele interwencji podejmowanych przez prawnika przynosi jednak konkretny skutek. Są to zazwyczaj takie sprawy, w których dany organ jest bezczynny. – tłumaczy Natalia Kłączyńska – Nasza interwencja najczęściej powoduje, że widać natychmiastowe zainteresowanie sprawą – dodaje prawniczka.
Punkt przyjęć Rzecznika Praw Obywatelskich cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu. Prawniczka dostępna jest w każdy trzeci piątek miesiąca od godziny 10 do 14. Obywatele, którzy osobiście nie mogą dotrzeć do biura, powinny przesłać swój wniosek wraz z kserokopią dokumentów, na adres siedziby Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu. Red.
źródło: 30minut
Punkt Rzecznika Praw Obywatelskich w Wałbrzychu - Urząd Miejski w Wałbrzychu przy Placu Magistrackim 1 (II piętro, sala nr 25).
Interesanci przyjmowani będą co miesiąc, w drugi poniedziałek miesiąca w godzinach 10.00 - 14.00.
Dni przyjęć w 2018r. w godzinach 10:00-14:00: 16 marca, 9 kwietnia, 14 maja, 11 czerwca, 9 lipca, 13 sierpnia, 10 września, 8 października, 12 listopada, 10 grudnia.
W Wałbrzychu za długi mieszkaniowe rodziców w wielu przypadkach płacą niczego nieświadome dzieci. Cykl spotkań informacyjnych ma pomóc w redukcji zjawiska, które jest kulą u nogi młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie.
Pozornie wszystko jest oczywiste. Zadłużenie mieszkaniowe powstaje wtedy, gdy nie płacimy za użytkowanie lokalu mieszkalnego. W przypadku mieszkań z zasobu komunalnego Gminy Wałbrzych są to opłaty z tytułu czynszu najmu bądź odszkodowania za bezumowne zajmowanie lokalu mieszkalnego. Wysokość tych opłat jest ustalana zgodnie z zasadami polityki czynszowej obowiązującej na terenie miasta.
czytaj więcejOd 11 do 15 września 2017 r. będzie można skorzystać z bezpłatnych szkoleń i konsultacji w ramach organizowanego przez wałbrzyski oddział ZUS "Tygodnia Przedsiębiorcy".
Podczas bezpłatnych szkoleń omówione będą tematy, które niezmiennie interesują klientów Zakładu (m.in. zasady rozliczania oraz wypłaty świadczeń krótkoterminowych z ubezpieczeń społecznych, obowiązki osób rozpoczynających działalność gospodarczą). Zostaną także przedstawione planowane w przepisach zmiany i udogodnienia dla płatników (e-składka oraz elektroniczne zwolnienia lekarskie).
W dniu 14 lipca 2017 r. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się uroczyste spotkanie, na którym Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazał promesy na realizację zadań mających na celu zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych wydane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na spotkaniu obecna była również Minister Elżbieta Witek, która podkreśliła, że wniosków złożonych przez samorządy jest tak dużo, że z uwagi na ograniczone możliwości finansowe dofinansowanie może otrzymać jedynie część samorządów. Promesy MSWiA otrzymały dzisiaj 22 gminy i 3 powiaty. Największe dofinansowanie wśród powiatów i jedno z największych ze wszystkich samorządów otrzymał Powiat Wałbrzyski. Odbierający promesę Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura powiedział: ”Kolejny już raz Powiat Wałbrzyski otrzymał jedno z najwyższych dofinansowań z czego jestem bardzo dumny.
czytaj więcejMinęło pół roku od momentu kiedy miasto Świdnica przekazało fundacji „Mam Pomysł” w użytkowanie nowo wybudowany obiekt schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Pogodnej 3. Mamy dla Państwa szczegółowe dane z wykonania zadań publicznych, za które odpowiedzialni są zarządcy obiektu.
Aktualnie fundacja zatrudnia w schronisku na stałe 5 osób. Realizują oni zadania związane z bieżącym funkcjonowaniem obiektu, wykonują prace administracyjne, opiekują się zwierzętami, a także realizują postanowienia zawarte w umowach z innymi gminami. Do świdnickiego schroniska nie trafiają tylko zwierzęta z miasta, ale także z gminy Bolków, Żarów, Głuszyca, Lubin, Jaworzyna Śląska czy Rudna.