Wzrost cen za wywóz śmieci nastąpi w najbliższym czasie. Jest to wynik nowych obowiązków narzuconych na samorządy przez sejm. Według podjętej ustawy, śmieci będą sortowane lub spalane, co jest znacznie droższe niż wywożenie odpadów na wysypiska Nowy system gospodarowania odpadami zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Wówczas za organizację, odbiór i zagospodarowanie śmieci odpowiadać będzie miasto, które jednocześnie będzie pobierało opłaty od właścicieli nieruchomości.
Dodatkowo władze miasta będą odpowiadać za uzyskanie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu surowców wtórnych. Poziomy te są znacznie wyższe, niż te które obowiązywały do tej pory, zaś za nieosiągnięcie obowiązującego minimum będą nakładane kary. Według przyjętego planu, Świdnica ma być podzielona na trzy sektory odbierania odpadów komunalnych. Zgodnie z ustawą wywozem śmieci z całego miasta będą się zajmować firmy, wyłoniona w przetargu. – Sektory zostały wyznaczone w taki sposób, by zachować różnicę w rodzajach zabudowy. Innym sprzętem i w inny sposób prowadzony jest odbiór śmieci w gęstej staromiejskiej zabudowie, a inaczej wygląda to na osiedlach wielorodzinnych, czy też w domkach jednorodzinnych – wyjaśnia Maria Kasprowicz- Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Przyjęcie pakietu uchwał jest niezbędne do ogłoszenia przetargów na odbieranie odpadów komunalnych.- Zależy nam, by nowy system nie był zbyt kosztowny dla mieszkańców. Niestety o tym ustawodawca nie mówi, ale narzucone obowiązki będą wiązały się ze wzrostem cen – mówi dyrektor Kasprowicz. Izabela Patro
źródło: 30minut
Świdnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejW trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcej