Spadek zdawalności egzaminów maturalnych i zawodowych, niska frekwencja na zajęciach i zły wybór szkoły ponadgimnazjalnej. To jedne z wielu problemów z jakimi stykają się szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w powiecie świdnickim. Stanisław Szelewa, dyrektor wydziału oświaty, przekonuje, że zmiany są koniecznością.
W ostatnim czasie spadła nie tylko liczba uczniów uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie świdnickim, ale spadły również frekwencja i procent zdawalności egzaminów maturalnych i zawodowych. – Frekwencja w liceach to około 90 procent, w technikach o kilka procent mniej, zaś w szkołach zawodowych jest to zaledwie powyżej 60 procent. Wyniki zdawalności matury też nie są zadowalające. Powiat świdnicki jest poniżej średniej wojewódzkiej, zaś średnia wojewódzka jest poniżej średniej krajowej – mówił Stanisław Szelewa, dyrektor wydziału oświaty. Dyrektor stwierdził również, że dużym problemem jest brak doradztwa zawodowego dla gimnazjalistów, którzy decydują się na szkołę średnią, nie wiedząc czym się powinien kierować. – Po rozpoczęciu nauki, uczniowie często zmieniają profil lub szkołę, gdyż nie są ze swojego pierwszego wyboru zadowoleni. W ten sposób w pierwszej klasie zapisanych jest około czterdziestu uczniów, zaś w ostatnim roku jest już tylko jedenastu.- mówił Stanisław Szelewa. Pogląd dyrektora poparł również przewodniczący rady powiatu, Krzysztof Sołtys, który stwierdził, że to nauczyciel powinien pomóc uczniowi przy wyborze szkoły. Dyrektor wdziały oświaty twierdzi, że dla podniesienia poziomu nauczania poszczególnych szkół w Powiecie Świdnickim, głównie liceów, powinno powstać tak zwane minimum przyjmowania, a więc próg procentowy jaki gimnazjalista musi zdobyć na egzaminie gimnazjalnym, by móc dostać się do szkoły średniej. Izabela Patro
źródło: 30 minut
Świdnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejW trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcej