Mieszkańcy kamienicy na Białym Kamieniu przy ulicy Dąbrowskiego 18 zaprosili mnie, żeby zobaczyć jak im się żyje w XXI wieku.... Drzwi wejściowe – stare i połamane, prawie się nie domykają. Robiąc kilka kroków w głąb budynku już wiedziałam, dlaczego lokatorzy są zaniepokojeni. Schody drewniane popalone (strach wejść na piętro), czarne ściany, walący się na głowę sufit i cieknący dach. „Dwa pożary zostały zgłoszone do Administracji i nic. Stwierdzili, że nas wysiedlą kiedy budynek umrze śmiercią naturalną. Chwalą się w TV Wałbrzych, że remonty robią, ale tylko tam, gdzie ludzie wykupili mieszkania” mówi pan Stanisław (nazwisko do wiadomości redakcji) mieszkaniec pierwszego piętra. Rozżalona sąsiadka, pani Elżbieta (nazwisko do wiadomości redakcji) załamuje ręce i opowiada „Od ośmiu lat nie jest nic zrobione. Mój mąż z sąsiadem sami naprawiali ścianę na korytarzu, żeby trochę odgrodzić od przeciągów i zimna”. Nie dziwię się tym ludziom.
Większość z nich to osoby starsze i schorowane. Toaleta jest jedna na pięć rodzin. Znajduje się na parterze. Ze względu na brak kluczonych drzwi, które mogłyby zabezpieczyć klatkę schodową przed obcymi, kobiety boją się tam chodzić wieczorem. Tylko kto ma pomóc tym ludziom? Ryszard Nowak Radny Miasta Wałbrzycha oraz przewodniczący Rady Wspólnoty Samorządowej Biały Kamień – Konradów od kilku lat zabiega o rewitalizacje starych dzielnic tj. Sobięcin, Stary Zdrój, Podgórze, Nowe Miasto czy te starania kiedyś się ziszczą? Radny rozkłada ręce i dodaje Dlaczego karze się mieszkańców Sobięcina? Tam ludzie mają emerytury, renty, pracują. Płacą za czynsz, media, a nie mogą się doczekać remontu budynku”. Radny jako jedyny w Polsce złożył 120 interpelacji w ciągu jednego dnia odnośnie tego problemu w biurze Rady Miejskiej. Otrzymał odpowiedź na interpelacje od doradcy – koordynatora do spraw polityki mieszkaniowej, pana Dariusza. Z pisma dowiadujemy się, że na rewitalizacje naszych kamienic gmina Wałbrzych przeznaczyła 10 mln. zł, gdzie według Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego powiatu wałbrzyskiego oraz wniosków najemców lokali na rewitalizacje potrzeba 100 mln. zł. Gmina nie zakłada zwiększenia nakładu na cele odnowy starych budynków w przyszłym 2013 roku. Odpowiedź na interpelacje z 1 października 2012r. mówi o tym, iż „Realizujemy również wszystkie pilne do wykonania prace remontowe, zalecenia PINB oraz wnioski najemców lokali mieszkaniowych”. Ciekawe jak to jest jednak rozumiane przez osoby odpowiedzialne za te słowa, skoro mieszkańcy przy ulicy Dąbrowskiego 18 od ośmiu lat, po dwóch pożarach nie mogą doprosić się o remont budynku. Jak i kto w ogóle podejmuje tak ważne decyzje dla nas, zwykłych ludzi. Decyzje o miejscach w których żyjemy z naszymi rodzinami, w których powinniśmy czuć się bezpieczni. Czy jest to uczciwe i funkcjonalne? Na to odpowiedzmy już sobie sami, w swoich sumieniach.
Yatik
źródło: 30 minut
Świdnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejW trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcej