Jeszcze tylko przez dwa tygodnie świdniczanie mogą przesyłać swoje projekty w ramach inicjatywy lokalnej. Do rozdysponowania jest 50 tysięcy złotych. W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy są nie tylko pomysłodawcami konkretnego przedsięwzięcia, ale będą również zaangażowani w jego realizację. W tym roku mieszkańcy Świdnicy mogą zdecydować na co przeznaczą 3,6 milionów złotych w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Teraz dodatkowo dochodzi kolejna propozycja – inicjatywa lokalna. To nowa forma współpracy samorządu i mieszkańców służąca pobudzaniu ich aktywności. – Mieszkańcy, którzy uznają, że na terenie miasta konieczna jest określona inwestycja lub innego typu działanie i chcą czynnie uczestniczyć w realizacji pomysłu mogą wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do Prezydenta Świdnicy.
Mogą to zrobić jako grupa nieformalna lub za pośrednictwem lokalnej organizacji pozarządowej. – informuje urząd miejski. Do rozdysponowania jest 50 tysięcy złotych, przy czym 30 tysięcy przeznaczone zostanie na inicjatywy związane z inwestycjami, a 20 tysięcy na projekty zwane „miękkimi”. Pomysły mogą obejmować takie przedsięwzięcia jak: oświatę i wychowanie, rozwój wspólnot i społeczności lokalnych – czyli budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury, kulturę, sztukę, podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowej, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, turystykę, ekologię, a także działania związane z porządkiem i bezpieczeństwem publicznym, działalność charytatywną czy promocję i organizację wolontariatu. – Ważne jest to, że w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy przychodzą nie tylko z pomysłem na realizację konkretnego przedsięwzięcia, ale deklarują współudział w jego realizacji. Współudział może polegać na świadczeniu pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych. Przy realizacji inicjatywy lokalnej samorząd nie może przekazać mieszkańcom lub organizacjom pieniędzy. Wspiera ich w inny sposób: rzeczowo lub organizacyjnie. Jeśli jednak jakieś zadanie będzie wymagało wkładu finansowego z budżetu miejskiego, to nie trafi on do wnioskodawców, tylko będzie wydatkowany bezpośrednio przez samorząd na konkretny, wskazany w ramach inicjatywy cel. – dodaje urząd miejski. Wnioski należy składać do 20 sierpnia.
Izabela Patro
Źródło: 30minut.pl
Świdnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejW trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcej