sowie

Urząd Miejski, Gminy w Wałbrzychu, Świebodzicach, Świdnicy i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-12 11:26

Ostatni komentarz: Panie Prezydencie dajcie spokój ustap ze stanowiska bo i tak nic nie robisz,Doprowadziłeś Wałbrzych do ruiny nie wstyd Ci.
dodany: 2009.01.27 11:07:46
przez: jadzia
czytaj więcej
Obserwatorium astronomiczne
2017-04-14 12:32

Blisko 300 tysięcy złotych kosztować będzie budowa szkolnego obserwatorium astronomicznego z zapleczem dydaktycznym przy Prywatnym Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu. Jego otwarcie przewidziane jest pod koniec czerwca tego roku.


Obserwatorium zaprojektowano tak, by umożliwiało przeprowadzanie obserwacji, pokazów astronomicznych oraz prowadzenie wykładów, spotkań i lekcji w pomieszczeniu pod obserwatorium. Pomysłodawczynią projektu jest siostra Dorotea, dyrektor szkoły. - Zawsze fascynowało mnie patrzenie w niebo. Jako nauczycielka fizyki zauważyłam, że niektóre tematy z astronomii poruszane podczas zajęć cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczniowie mają mnóstwo pytań, są bardzo dociekliwi. Pytają dlaczego i skąd coś się bierze? Jak to działa? Stąd pomysł na obserwatorium. Ma tu powstać model układu słonecznego, wykonany w skali tak, żeby móc sobie wyobrazić z jakimi wielkościami mamy do czynienia w kosmosie. Będziemy mogli zobaczyć czym, tak naprawdę jest ziemia przy słońcu – mówi siostra Dorotea. Projekt ma na celu zapewnienie uczniom wszystkich szkół powiatu wałbrzyskiego i powiatów ościennych dostępu do nowoczesnej placówki astronomicznej, a przez to wzbogacenie form kształcenia zwłaszcza fizyki i astronomii. Zapewnienie merytorycznej pomocy wszystkim uczniom z dowolnych szkół biorącym udział w olimpiadach i konkursach z fizyki lub astronomii. Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień dzieci i młodzieży w zakresie astronomii, astronautyki, nauk ścisłych i przyrodniczych, technik informatycznych i multimedialnych. Rozszerzanie i pogłębianie wiedzy w atrakcyjnej formie, wykraczającej poza programy szkolne. Organizowanie zajęć dydaktycznych okazjonalnych, okresowych i stałych, wystaw i konkursów. Promowanie postaw proekologicznych oraz prozdrowotnych. W obserwatorium będą organizowane wykłady połączone z praktyczną obserwacją nieba. Zajęcia będą prowadzone przez różne osoby (opiekun obserwatorium, wyróżniający się uczniowie, zapraszani naukowcy). Otwarcie planowane jest pod koniec czerwca 2017r. - Wszystkie formalności trwają dłużej niż sama budowa. Jesteśmy już na końcówce. Myślę, że pod koniec kwietnia ruszy budowa, która nie potrwa długo. W budynku będzie się mieściła jedna sala wykładowa z zapleczem dydaktycznym. Sercem obserwatorium będą teleskopy. Mamy nadzieję, że pod koniec czerwca zakończy się budowa- mówi dyrektor szkoły. Obserwatorium będzie dostępne dla dzieci i młodzieży oraz dla wszystkich osób ciekawych otaczającego nas świata z Wałbrzycha i okolic. W trakcie budowy jest strona internetowa obserwatorium, która będzie zawierała ofertę edukacyjną obserwatorium. Istnieje możliwość zgłaszania interesujących, własnych tematów do zrealizowania w obserwatorium. Koszt inwestycji to kwota 300 tysięcy złotych. Część środków siostry planują pozyskać od darczyńców. - Sponsor teleskopu, a będzie ich osiem będzie mógł nazwać ten teleskop swoim imieniem lub nazwą firmy. Zostanie na nim umieszczona specjalna naklejka – zachęca siostra Dorotea.Autor: 30minut


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: