Blisko 300 tysięcy złotych kosztować będzie budowa szkolnego obserwatorium astronomicznego z zapleczem dydaktycznym przy Prywatnym Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu. Jego otwarcie przewidziane jest pod koniec czerwca tego roku.
Obserwatorium zaprojektowano tak, by umożliwiało przeprowadzanie obserwacji, pokazów astronomicznych oraz prowadzenie wykładów, spotkań i lekcji w pomieszczeniu pod obserwatorium. Pomysłodawczynią projektu jest siostra Dorotea, dyrektor szkoły. - Zawsze fascynowało mnie patrzenie w niebo. Jako nauczycielka fizyki zauważyłam, że niektóre tematy z astronomii poruszane podczas zajęć cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczniowie mają mnóstwo pytań, są bardzo dociekliwi. Pytają dlaczego i skąd coś się bierze? Jak to działa? Stąd pomysł na obserwatorium. Ma tu powstać model układu słonecznego, wykonany w skali tak, żeby móc sobie wyobrazić z jakimi wielkościami mamy do czynienia w kosmosie. Będziemy mogli zobaczyć czym, tak naprawdę jest ziemia przy słońcu – mówi siostra Dorotea. Projekt ma na celu zapewnienie uczniom wszystkich szkół powiatu wałbrzyskiego i powiatów ościennych dostępu do nowoczesnej placówki astronomicznej, a przez to wzbogacenie form kształcenia zwłaszcza fizyki i astronomii. Zapewnienie merytorycznej pomocy wszystkim uczniom z dowolnych szkół biorącym udział w olimpiadach i konkursach z fizyki lub astronomii. Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień dzieci i młodzieży w zakresie astronomii, astronautyki, nauk ścisłych i przyrodniczych, technik informatycznych i multimedialnych. Rozszerzanie i pogłębianie wiedzy w atrakcyjnej formie, wykraczającej poza programy szkolne. Organizowanie zajęć dydaktycznych okazjonalnych, okresowych i stałych, wystaw i konkursów. Promowanie postaw proekologicznych oraz prozdrowotnych. W obserwatorium będą organizowane wykłady połączone z praktyczną obserwacją nieba. Zajęcia będą prowadzone przez różne osoby (opiekun obserwatorium, wyróżniający się uczniowie, zapraszani naukowcy). Otwarcie planowane jest pod koniec czerwca 2017r. - Wszystkie formalności trwają dłużej niż sama budowa. Jesteśmy już na końcówce. Myślę, że pod koniec kwietnia ruszy budowa, która nie potrwa długo. W budynku będzie się mieściła jedna sala wykładowa z zapleczem dydaktycznym. Sercem obserwatorium będą teleskopy. Mamy nadzieję, że pod koniec czerwca zakończy się budowa- mówi dyrektor szkoły. Obserwatorium będzie dostępne dla dzieci i młodzieży oraz dla wszystkich osób ciekawych otaczającego nas świata z Wałbrzycha i okolic. W trakcie budowy jest strona internetowa obserwatorium, która będzie zawierała ofertę edukacyjną obserwatorium. Istnieje możliwość zgłaszania interesujących, własnych tematów do zrealizowania w obserwatorium. Koszt inwestycji to kwota 300 tysięcy złotych. Część środków siostry planują pozyskać od darczyńców. - Sponsor teleskopu, a będzie ich osiem będzie mógł nazwać ten teleskop swoim imieniem lub nazwą firmy. Zostanie na nim umieszczona specjalna naklejka – zachęca siostra Dorotea.
Świdnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejW trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcej