W związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
Wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dotyczą tego jak postępować w przypadku powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi. Skierowane są do wszystkich osób, które po ewakuacji powracają do swoich domów lub innych obiektów budowlanych.
Obiekty budowlane, które uległy uszkodzeniom w wyniku powodzi, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Dlatego powracając do takiego budynku zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.
Wracasz do obiektu, który uległ zalaniu
1. Jeśli na budynku nie ma taśm bądź informacji, które wskazują na zakaz wstępu, pozostań na zewnątrz i w bezpiecznej odległości od budynku sprawdź:
czy woda nie podmyła lub nie odsłoniła fundamentów,
czy grunt bezpośrednio przy budynku nie został wypłukany,
czy nie pojawiły się nowe rysy na ścianach (szczególnie pionowe),
czy ściany nie są wybrzuszone lub odchylone od pionu.
Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany, natychmiast powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.
2. W przypadku braku zewnętrznych oznak uszkodzenia lub zniszczeń możesz ostrożnie wejść do obiektu i sprawdzić od wewnątrz:
czy ściany wewnętrzne nie są odspojone od ścian zewnętrznych (nie ma między nimi rys),
czy nie ma widocznych rys na suficie (szczególnie rys równoległych do ścian) i czy nie jest on ugięty,
czy okna i drzwi otwierają się łatwo (mogło nastąpić osiadanie obiektu),
czy nie są naruszone schody i czy nie nastąpiło ich przesunięcie,
czy więźba dachowa jest w należytym stanie (czy nie jest uszkodzona).
Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.
3. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy korzystaniu z instalacji, szczególnie elektrycznej i gazowej.
Jeśli nie stwierdzisz żadnych uszkodzeń możesz przystąpić do porządkowania swojego domu. Jeżeli jest to możliwe odszukaj dokumentację budowy i użytkowania obiektu. Może być potrzebna służbom nadzoru budowlanego.
Na adres e-mail powodz@gunb.gov.pl można zgłosić lokalizację domów lub innych obiektów, które uległy znacznemu uszkodzeniu przez falę powodziową.
kamiennagora.pl
Przypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejW piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.