Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski wręczył nagrody laureatom 4. edycji konkursu "Przedsiębiorczość po raz pierwszy".
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
* Wioletta Jacenko (sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych),
* Ewa Miller ("Kinder Land" - sala zabaw, spotkań i imprez dla dzieci),
* Agnieszka Poral (skup/sprzedaż ( komis) i wypożyczalnia sukni ślubnych),
* Julitta Zgliczyńska (doradztwo i pomoc dla osób zadłużonych - doradztwo finansowe).
Komisja postanowiła wyróżnić dwie osoby - Julittę Zgliczyńską oraz Agnieszkę Poral za profesjonalnie przygotowaną aplikację i prezentację multimedialną oraz oryginalne pomysły na biznes.
W terminie określonym w Regulaminie (do 29 października) wpłynęły 4 zgłoszenia. W I etapie oceniono wnioski pod względem formalnym. Komisja stwierdziła, że wszystkie złożone aplikacje spełniają wymogi formalne określone w regulaminie. Na posiedzeniu 5 listopada Komisja Konkursowa oceniała złożone wnioski. Kandydaci mieli okazję zaprezentować osobiście swój pomysł na biznes. Komisja na posiedzeniu zamkniętym postanowiła nie przyznawać pierwszego miejsca uznając, że wszystkie pomysły zasługują na uznanie i wsparcie.
Cele konkursu:
1. Aktywizacja przedsiębiorczości wśród mieszkańców Wałbrzycha, będących bezrobotnymi , bezrobotnymi absolwentami, osobami poszukującymi pracy, bądź będącymi na wypowiedzeniu.
2. Ułatwienie/pomoc tym osobom w rozpoczęciu po raz pierwszy własnej działalności gospodarczej poprzez umożliwienie objęcia w najem gminnych lokali użytkowych, które do tej pory nie znalazły nabywców, na preferencyjnych warunkach - z 99% zwolnieniem w stawce czynszu.
3. Stworzenie korzystnych i stabilnych warunków dla prowadzenia "młodego" biznesu - obniżone stawki czynszu obowiązują przez 5 lat.
4. Wyraz realizacji niezmiennej polityki miasta - im lepsze warunki do prowadzenia biznesu, tym lepiej dla rozwoju miasta.
Zasady konkursu:
Uczestnikami konkursu "Przedsiębiorczość po raz pierwszy" mogli być mieszkańcy Wałbrzycha, którzy są:
* absolwentami szkół wszystkich szczebli, którzy ukończyli naukę w ciągu ostatnich 3 lat, są bezrobotnymi zarejestrowanymi w PUP i podejmują działalność po raz pierwszy,
* bezrobotni, zarejestrowani w PUP, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w ostatnich 5 latach,
* osoby poszukujące pracy, będące na wypowiedzeniu, zarejestrowane w PUP,
* złożyli zgłoszenie (wg określonego wzoru) o przystąpieniu do konkursu.
Korzyści dla uczestników konkursu:
1. Ułatwienie rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej przez np. tzw. autozatrudnienie ludziom młodym i pozostającym bez pracy.
2. Znaczna pomoc finansowa (publiczna) ze strony miasta. Jest to pomoc pośrednia (nie w formie dotacji), z której laureat może skorzystać pod warunkiem prowadzenia działalności w wybranym lokalu. Symulacja korzyści finansowych:
Lokal 100 m2 - stawka rynkowa czynszu 10 zł/1 m2 tj. 100x10=1000 zł/ mieś. = 12 000 zł/rok - dla laureatów konkursu : 1000 zł - 990 zł=10 zł/ mieś. = 120 zł/ rok.
Korzyść finansowa wynosi więc 11 880 zł rocznie, 59 400 zł w okresie 5 lat !
3. W połączeniu z innymi instrumentami - preferencje podatkowe dla preferowanych rodzajów działalności w Śródmiejskim Obszarze Wsparcia, korzyści są jeszcze większe.
Korzyści dla miasta:
1. Lepsze gospodarowanie mieniem gminy- pełniejsze jego wykorzystanie mimo braku bezpośrednich korzyści ekonomicznych dla miasta. Zabezpieczenie mienia przed niszczeniem.
2. Promowanie przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej wśród wałbrzyskiej młodzieży i bezrobotnych.
3. Pojawienie się nowej alternatywy - autozatrudnienie - zmniejszenia bezrobocia w okresie spowolnienia gospodarczego.
4. Kreowanie postaw zmierzających do identyfikacji z lokalnym środowiskiem społecznym i ekonomicznym.
źródło: um.walbrzych.pl
Realne oszczędności w budżecie miasta i ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – to korzyści, jakie przyniesie miastu realizacja projektu pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej na terenie Aglomeracji Dzierżoniowskiej”. W jego ramach budynek przy ul. Krasickiego 25 zostanie objęty termomodernizacją.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zapraszają przedsiębiorców na bezpłatne spotkanie informacyjne pn. „Fundusze unijne dla firm w ramach budżetu na lata 2021-2027”, które odbędzie się w poniedziałek, 23 lutego o godz. 10.00 w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.
czytaj więcej15 lutego rozpoczyna się okres rozliczeń podatku dochodowego za 2025 rok. To dobry moment, aby przypomnieć, jak ważne jest wskazanie w zeznaniu podatkowym miejsca faktycznego zamieszkania.
czytaj więcejMiasto wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców i rozszerza harmonogram zbiórki tekstyliów na terenie Świdnicy. Dzięki dodatkowym terminom oraz nowym punktom odbioru mieszkańcy będą mogli wygodniej i częściej pozbywać się niepotrzebnych ubrań oraz innych wyrobów tekstylnych.
czytaj więcejTo ważny krok dla Wałbrzycha i Starej Kopalni. 3 lutego 2026 roku, dokumentacja wniosku „Barbórka i tradycje górnicze” została oficjalnie zarejestrowana na stronie UNESCO. Oznacza to, że wałbrzyskie tradycje górnicze trafiły do finałowego etapu procedury wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
czytaj więcej