Prezydent solidaryzuje się z Mieszkańcami Wałbrzycha, dla których lokalizacja zakładu przetwarzającego odpady niebezpieczne jest nie do przyjęcia. Nieznośny fetor, częste pożary i uciążliwy transport wystarczająco uzasadniają poczucie udręki i zagrożenia. Dodatkowym argumentem przeciwko lokalizacji jest odrażająca szpetota nieodległego od siedzib ludzkich składowiska.
Składowisko odpadów przemysłowych na terenie Pola Mieszko byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Wałbrzych" istnieje od 1992 roku. Późniejsze decyzje związane z lokalizacją i warunkami funkcjonowania, które doprowadziły do powstania składowiska w obecnym kształcie, zapadały na szczeblu wojewódzkim i powiatowym. Nie jest prawdą, jakoby Prezydent Wałbrzycha posiadał w tym względzie jakiekolwiek istotne uprawnienia. W świetle obecnie obowiązującego prawa o eksploatacji składowiska decyduje Marszałek Województwa, natomiast o wstrzymaniu działalności bezpośrednio Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska lub Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Proponowany w referendum zakaz lokalizacji składowisk innych niż komunalne na terenie całego Wałbrzycha jest możliwy do wprowadzenia jedynie za pomocą uchwalenia lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to jednak zadanie wieloletnie i wymagające wydatków na poziomie 1,3 do 3,2 mln zł. Ponadto otwiera możliwość dochodzenia od Gminy odszkodowań szacowanych na kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset milionów zł. W wariancie skrajnym oznaczałoby to katastrofę finansów miasta niezdolnego do wykonywania podstawowych funkcji.
Prezydent podjął wszelkie działania dostępne w granicach prawa. Od 2006 roku wnioskował do wojewódzkich służb ochrony środowiska o kontrole składowiska, co skutkowało zobowiązaniem firmy Mo-Bruk do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Kolejna kontrola trwa. W 2006 roku Prezydent wystąpił do Wojewody o weryfikację posiadanych przez Mo-Bruk uzgodnień w zakresie gospodarowania odpadami. W 2009 roku do Marszałka w sprawie weryfikacji pozwolenia na prowadzenie składowiska. Następstwem tego było wprowadzenie przez Marszałka zmian w pozwoleniu polegających m.in. na istotnym ograniczeniu listy odpadów do składowania oraz ilości odpadów przetwarzanych w zakładzie recyklingu. Mo-brukowi odmówiono również zatwierdzenia instrukcji eksploatacji składowiska. Tę ostatnią decyzję, zaskarżoną przez Mo-Bruk, w grudniu ub. roku Minister Ochrony Środowiska utrzymał w mocy. Ponadto wszczął postępowanie zmierzające do unieważnienia decyzji Wojewody z 2007 roku. Dotyczy to cofnięcia pozwolenia na prowadzenie przez Mo-Bruk składowiska i zakładu recyklingu odpadów, czego skutkiem może być zamknięcie składowiska.
Niezależnie od wyniku postępowania, przesądzone jest zakończenie funkcjonowania składowiska i rekultywacja terenu, co na spotkaniu w ratuszu zadeklarował Prezes Mo-Bruku-u, Józef Mokrzycki. Zobowiązał się również do rychłego zamknięcia kwatery, w której składowany jest azbest.
Celem Prezydenta jest definitywne zamknięcie składowiska odpadów. Do tego czasu poczyni wszelkie starania, by było jak najmniej uciążliwe dla Mieszkańców.
Ewa Frąckowiak
Rzecznik prasowy
źródło: um.walbrzych.pl
Realne oszczędności w budżecie miasta i ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – to korzyści, jakie przyniesie miastu realizacja projektu pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej na terenie Aglomeracji Dzierżoniowskiej”. W jego ramach budynek przy ul. Krasickiego 25 zostanie objęty termomodernizacją.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zapraszają przedsiębiorców na bezpłatne spotkanie informacyjne pn. „Fundusze unijne dla firm w ramach budżetu na lata 2021-2027”, które odbędzie się w poniedziałek, 23 lutego o godz. 10.00 w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.
czytaj więcej15 lutego rozpoczyna się okres rozliczeń podatku dochodowego za 2025 rok. To dobry moment, aby przypomnieć, jak ważne jest wskazanie w zeznaniu podatkowym miejsca faktycznego zamieszkania.
czytaj więcejMiasto wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców i rozszerza harmonogram zbiórki tekstyliów na terenie Świdnicy. Dzięki dodatkowym terminom oraz nowym punktom odbioru mieszkańcy będą mogli wygodniej i częściej pozbywać się niepotrzebnych ubrań oraz innych wyrobów tekstylnych.
czytaj więcejTo ważny krok dla Wałbrzycha i Starej Kopalni. 3 lutego 2026 roku, dokumentacja wniosku „Barbórka i tradycje górnicze” została oficjalnie zarejestrowana na stronie UNESCO. Oznacza to, że wałbrzyskie tradycje górnicze trafiły do finałowego etapu procedury wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
czytaj więcej